Vyplatí se dnes ještě spořící účty či termínované vklady?

31.01.2025

Spořící účty, termínované vklady nebo stavební spoření jsou stále nejrozšířenější a nejpopulárnější způsoby kam lidé ukládají svoje peníze.

Důvody, proč volí právě tyto produkty jsou na první pohled zjevné - známé prostředí banky či stavební spořitelny, které s námi jsou dlouhá léta. Bezpečí uložených vkladů a garance nezáporného zhodnocení jsou nejen pro starší generace zásadními argumenty k uložení volných prostředků.

Na druhé straně si spoustu z nás neuvědomuje, jak silný vliv má dnes inflace a o kolik % reálně snižuje kupní sílu našich naspořených prostředků.

Průměrná roční míra inflace v letech 1998 – 2024* zdroj: ČSÚ

Ta byla dle statistik ČSÚ za posledních 26 let v průměru 3,44% ročně a vychází z indexu spotřebitelských cen, kde je zastoupeno zhruba 450 položek, které odrážejí průměrné výdaje domácností. Když se však podíváme samostatně na některá odvětví, jako jsou třeba nemovitosti tak tam je tempo růstu cen ještě daleko vyšší.

Při investování je vždy důležité splnit očekávané cíle investora a jedním z nich by mělo právě být překonání inflace, aby naše prostředky reálně neztrácely na svojí hodnotě. Jinými slovy zajistit takové výnosy, které při adekvátním riziku a horizontu překonají právě výše zmiňovaných 3,44 % ročně v čistém zhodnocení (tj. po odečtení poplatků, případných daní a jiných nákladů).

Při dlouhodobé investici není překonání této hranice velký problém, co však dělat, když chceme svoje prostředky ochránit na krátkodobém horizontu a mít je vždy po ruce?

Banky pro tuto potřebu klientům nabízejí velmi často spořící účty či termínované vklady. Jak si ale tato řešení dnes stojí? Kromě velmi nízkého úroku, který po zdanění ani nepřekoná inflaci jsou zde různá omezení či podmínky.

V případě stavebního spoření je zde také velmi dlouhá likvidita omezená několikaletou vázací dobou.

Jak tedy ochránit svoje prostředky a neztrácet přitom reálně vlivem inflace?

Ideální alternativou jsou konzervativní fondy, které i přes nízkou rizikovost (zpravidla mají SRRI stupeň 1 nebo 2 ze 7) generují atraktivnější zhodnocení, které překoná inflaci.

Mohou to být např. dluhopisové či nemovitostní fondy, které dokáží dlouhodobě dosahovat výnosu kolem 6% p.a. a zároveň mají dlouhodobě velmi stabilní zhodnocení a minimální volatilitu (tj. kolísavost podílové jednotky).

Srovnání aktuálních podmínek konzervativních investičních řešení k 31.1.2025* Zdroj: ČSÚ, Kurzy.cz

Tabulka výše srovnává výše zmiňovaná konzervativní řešení (výnos je brán z průměru na celém trhu) s realitním fondem od spol. ATRIS. Od výnosu u spořících účtů, termínovaných vkladů a stavebních spoření musí investor vždy odečíst 15% daň z výnosu, avšak u regulovaných nemovitostních fondů je od této daně po 3 letech investování osvobozen. Zároveň má při 30 denní likviditě svoje prostředky kdykoliv k dispozici a může mezitím využívat výrazně vyššího zhodnocení než u výše zmiňovaných instrumentů.

Vývoj podílové jednotky Fond Realita od spol. ATRIS* zdroj: www.atrisinvest.cz

Je samozřejmé, že i mezi nemovitostními a dluhopisovými fondy je potřeba k investici vybrat ty, které mají dobré parametry a výsledky. Pokud Vám tedy nepřijde Vaše současné řešení k ochraně finančních prostředků jako adekvátní a zajímají Vás i jiné možnosti, neváhejte mě kontaktovat. Rád s Vámi proberu, jaké jsou možnosti u dobré kávy.